Ospa u osoby dorosłej

Witam! W zeszłym tygodniu zaczął dziwnie boleć mnie brzuch. Miałem wymioty i chyba złapałem jakiegoś wirusa. Udałem się do lekarza, bo się fatalnie czułem. Lekarz stwierdził u mnie pojawienie się ospy, więc dał mi L4 i przepisał tabletki. Jestem już tydzień na L4, ospa schodzi. Mam 28 lat. Ale pozostał mi dziwny ból brzucha, w sumie to brak takiego apetytu i cały czas jakby mi się chciało odbić. Mam duszności i ciężko mi się oddycha, często mnie zatyka i brakuje powietrza. Występuje też u mnie kaszel, więc nie wiem jak to odbierać. Muszę się wybrać do lekarza znowu o jakieś informacje. Aha, jeszcze zapomniałem, że przez 3 dni męczyła mnie niemożliwa czkawka, z którą nie umiałem sobie poradzić. Po lekach Metoclopramidium czkawka mi przeszła, ale zostały te dziwne objawy.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Niestety, ale dorośli przechodzą zwykle mniej łagodnie tzw. "choroby wieku dziecięcego" i występujące w Pana przypadku bóle brzucha i duszności są najprawdopodobniej objawami towarzyszącymi infekcji wirusa ospy wietrznej. Mogą się one utrzymywać do tygodnia od całkowitego zniknięcie wysypki. Jeśli w Pana przypadku duszności i kaszel będą nasilały się, pojawi się osłabienie, gorączka i odkrztuszanie innej niż biała flegmy, to może to oznaczać nadkażenie i budzić podejrzenie zapalenia płuc, jednego z najczęstszych powikłań ospy wietrznej. Konieczny jest wtedy kontakt z lekarzem w celu potwierdzenia choroby i rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Pozdrawiam