Ospałość i zmęczenie a palenie papierosów

Witam, mam pytanie odnosnie wplywu palenia papierosow na serce i kondycje. Pale od 5 lat, srednio paczke dziennie. Od jakiegos czasu czuje "ciezkosc" przy oddychaniu tak jakby moje serce wazylo bardzo duzo, szybko wpadam w zadyszke i jestem ciagle ospaly i zmeczony. Czy moze to byc spowodowane paleniem papierosow i nieregularnym odzywianiem? Ekg mam wzorowe, badania krwi rowniez. Wiem ze najlepiej to przestac palic, ale prosze o rade czy moje samopoczucie moze wynikac z mojego trybu zycia.

Jak najbardziej. Kiedy przestaje się palić po kilku dniach przybywa tak dużo energii, że nie wiadomo, co z nią robić. Palenie spłyca i zmienia nawyk oddechowy, dzięki temu ludzie mniej czują. Więcej oddechu, to więcej miejsca na emocje. Tak więc palacze nauczyli nauczyli się drogi na skróty - zamiast radzić sobie z emocjami, tłumią je. Ta strategia przydaje się przy stresującym trybie życia, jednak strata zdrowia i ryzyko chorób m.in. serca zwiększa się. Dziś ciekawą alternatywą są e-papierosy. Nawyków oddechowych palenia się nie zmienia i strategia jest podobna, jednak nie ma substancji smolistych. No i nadal jest to uzależnienie... Jeśli już ktoś musi palić, to warto spróbować z E-p.