Ostra białaczka szpikowa a limfatyczna. Spadek blastów

Czym się różni ostra białaczka szpikowa od limfatycznej? U mojego 18-miesięcznego syna padła diagnoza tej drugiej, ale padło słowo protokół M2. Co to oznacza przy spatku blastów w szpiku z 65% na 6%?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Ostra białaczka szpikowa i ostra białaczka limfoblastyczna to dwie różne choroby o tym samym chatakterze, który polega na niekontrolowanym podziale pewnych komórek szpiku kostnego. W ostrej białaczce szpikowej dochodzi do podziału mieloblastów, czyli komórek, z których różnicują się granulocyty. W przypadku ostrej białaczki limfoblastycznej dochodzi do rozrostu linii limfoblastycznej komórek szpiku, czyli prekursorów limfoocytów T lub B.

W zależności od wieku pacjenta, liczby białych krwinek, pewnych cech genetycznych białaczki (kariotypu), immunofenotypu, czasu uzyskania częściowej lub pełnej remisji, wdraża się różne postępowanie lecznicze, według specjalnych protokołów leczenia (jednym z nich jest protokół M2).

Spadek ilości blastów z 65% do 6% może świadczyć o częściowej remisji morfologicznej, jednak do remisji całkowitej brakuje zaledwie 1%, w obu przypadkach konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków w badaniu morfologicznym krwi obwodowej.

Tak czy inaczej, dotychczasowe leczenie przyniosło dobry skutek. Proszę być dobrej myśli. Wszelkie szczegółowe informacje na temat dalszego postępowania, leczenia i rokowania może Pani uzyskać od onkologów-hematologów prowadzących Pani dziecko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.