Ostra białaczka szpikowa - jakie są stadia choroby?

Witam serdecznie, czy mogłabym uzyskać informacje na temat stadiów białaczki - na jakiej podstawie są określane, ile jest ich, jakie rokowania do poszczególnych stadiów itp. Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,

w przypadku ostrej białaczki szpikowej (w przeciwieństwie do przewlekłej) nie rozróżnia się stadiów choroby, lecz chorego klasyfikuje się do tzw. grupy ryzyka - małego ryzyka, redniego i dużego. Chorzy z grupy małego ryzyka mają najwieksze szansę na wyleczenie, z grupy wysokiego ryzyka - najmniejsze.

Istotne są czynniki takie jak:

• zmiany cytogenetyczne (w genach komórek):
-wysokie ryzyko: zmiany w chromosomach 5 i 7, FLT3 (+)
-niskie ryzyko: NPM1 (+), translokacje pomiędzy chromosomami 15 i 17, 8 i 21, zmiany w chromosomie 16
• wiek pacjenta,
•podtyp ostrej białaczki szpikowej,
•czy pacjent otrzymywał w przeszłości chemioterapię,
•czy białaczka już wcześniej była leczona i nastąpił nawrót,
•czy komórki białaczkowe dotarły do centralnego układu nerwowego (mózg, rdzeń kręgowy),
•czy pacjent choruje na dodatkowe choroby (cukrzyca, choroby serca itp.). Rokownie w każdym przypadku jest poważne. Natomiast szanse na wyleczenie powinny być szacowane indywidualnie na podstawie powyższych czynników.

Pozdrawiam serdecznie