Ostra niewydolność krążenia i zaawansowana choroba wieńcowa

Moja mamusia ma 88 lat ma ostrą niewydolność krążenia zaawansowaną chorobę wieńcową, lekarz proponuje koronorografię. Czy wiąże się z tym zabiegiem niebezpieczeństwo udaru czy innych powikłać proszę o radę pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście zabieg ten wiążę się z ryzykiem, jednak umożliwia odnalezienie i ''naprawienie'' zwężeń w tętnicach wieńcowych co z pewnością jest nie dobre dla Pani Mamy. Osobiście zalecałbym wykonanie zabiegu.

Koronarografia jak każdy zabieg jest obarczona ryzykiem powikłań - w tym udaru mózgu. Statystycznie jednak zdarza się to bardzo rzadko. Koronarografia nie jest tylko oglądaniem tętnic wieńcowych ale również jest możliwość w trakcie tego badania udrożnić zatkane naczynie co zdecydowanie poprawi pracę serca Mamy.