Ostrogi kostne

Witam. Mój wiek to 44, a badania zrobiłem z powodu tego, że od bardzo dawna mam drętwienie nóg i rąk. Na początku myślałem, że to przemęczenie i z czasem mi te objawy miną, ale nie ustępowały i doszło do tego, że zwykle czynności sprawiają mi trudności.  Ostatnio zrobiłem badanie radiologiczne, a jego wynik to: Kręgosłup lędźwiowy: pogłębienie fizjologiczne lordozy. Zwapnienie w więzadle przednim na poziomie L1-L2, L2-L3. Zaostrzenie przednich krawędzi trzonów L4,5. Kręgosłup szyjny uwidoczniony do poziomu C5. Trzony C6 i C7 przesłonięte przez części miękkie. Spłycona lordoza szyjna. Zwężony krążek międzykręgowy C4-C5. Czy ktoś mógłby mi to przetłumaczyć na język polski? ;) Do tego jeszcze chciałbym zapytać, czym są ostrogi kostne na podeszwowych i grzbietowych brzegach guzów obu kości piętowych.  Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie opisu zdjęcia rtg kręgosłupa można powiedzieć, że zarówno w obrębie odcinka szyjnego jak i lędźwiowego kręgosłupa występują u Pana zmiany o charakterze zwyrodnieniowym.

Fizjologiczne krzywizny odpowiadają za właściwy rozkład sił działających na kręgosłup. W Pana przypadku kręgosłup w odcinku lędźwiowym jest zbytnio wygięty do przodu, w odcinku szyjnym natomiast wygięcie to jest niedostateczne.

Opisane na zdjęciu zwężenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym może być spowodowane zwyrodnieniem w obrębie krążka lub jego przepukliną, która z kolei powodować może objawy neurologiczne, takie jak opisywane przez Pana mrowienie rąk. Zdjęcie rtg nie jest jednak badaniem, za pomocą którego można stwierdzić taką patologię. Najbardziej miarodajne jest badanie rezonansu magnetycznego, które prawdopodobnie będzie trzeba wykonać, aby ustalić dokładnie przyczynę dolegliwości.

Ostrogi kostne, o które Pan pyta, są to zwapnienia powstające w okolicy kości piętowych. Do ich powstawania przyczynia się m.in. noszenie źle dobranego obuwia, nadwaga, praca w pozycji stojącej. W leczeniu zastosowanie mają rehabilitacja ruchowa, laseroterapia, ultradźwięki, a kiedy nie daje to rezultatów - zabieg operacyjnego usunięcia narośli kostnych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.