Ostry ból głowy - czy może mieć to związek z układem pokarmowym?

Od kilku lat moim problemem są bardzo silne bóle głowy. Wydaje mi się, że są związane z układem pokarmowym. Cała sytuacja zaczyna się od niewielkiego bólu głowy i uczucia ogromnej ciężkości na żołądku. Towarzyszy temu częste odbijanie się. W miarę upływu czasu ból głowy nasila się do tego stopnia, że bolą mnie oczy, przeszkadza mi światło, a każdy ruch głową jest nie do zniesienia. W ciągu kilku lub kilkunastu godzin pojawiają się wymioty lub uczucie (chęć) zwymiotowania. Poza tym muszę się wtedy wypróżnić kilka lub kilkanaście razy i wtedy sytuacja zaczyna się poprawiać. Dodam, że te wypróżnienia mają bardzo nieprzyjemny zapach, zupełnie inny niż podczas normalnego, codziennego wypróżniania. Czasem podczas wypróżniania zauważam śluz oraz krew, jednak nie w samym kale. Robiłam badania krwi: morfologia, OB, CRP, badania tarczycy, amylazę, lipazę, badania wątrobowe, wszelkie pierwiastki, mocznik, kreatyninę. Tylko amylaza wyszła lekko poza normę. Poza tym robiłam USG jamy brzusznej. Badanie wyszło prawidłowo.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Z opisu Pani dolegliwości nasuwa się podejrzenie migreny. Tak silne bóle głowy z współistniejącą nadwrażliwością na światło, bólami oczu i uczuciem nudności są bardzo często objawami bólów migrenowych.

Uczucie ciężkości na żołądku może być objawem prognostycznym pojawienia się migreny.

Oczywiście bez badania nie mogę w 100% zapewnić, że mamy do czynienia z tą jednostką chorobową, dlatego uważam, że niezbędna byłaby wizyta u neurologa.

Jeżeli chodzi o obecność śluzu i krwi w kale są to często nieprawidłowości występujące przy żylakach odbytu. Warto udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, by zastosować odpowiednie leczenie. Dodatkowo należałoby wykluczyć inne choroby zapalne jelit, w których mogą występować podobne objawy.

Pozdrawiam!

Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym.
Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku.