Ostry i kłujący ból jajników

Witam, mam pewien problem, mam ostre bóle jajników, przy których nie mogę się poruszać. Każdy mój ruch w trakcie bólu sprawia wrażenie jakby rozrywało mnie od środka, dziwne klucie w odbycie, mdłości, zaparcia/biegunka, jest odczuwalny 2-3 dni, ale jest słabszy. Pierwszy raz pojawił mi się, gdy współżyłam, podczas szczytowania nie mogłam wstać z ziemi i mdlałam (ból nie do opisania), powtarzał mi się on raz na dwa miesiące, teraz występuje częściej raz w miesiącu, kiedy mam dni płodne, miesiączkę albo stosunek płciowy. Żadna tabletka przeciwbólowa mi nie pomaga, ból przechodzi po ok. 30 min. nie raz godzinie, ale jest odczuwalny nadal tylko, że słabszy. Nie biorę żadnych tabletek antykoncepcyjnych i nigdy nie brałam. Za 2 tygodnie mam wizytę u ginekologa, ale chcialabym mieć przedsmak tego co mi dolega. Mam 20 lat, proszę o podanie mi jaką chorobę mogę mieć.

Lek. Marta Hat

Witam! Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie. W celu postawienia diagnozy niezbędne jest uzupełnienie wywiadu: czy zaobserwowała Pani inne niepokojące objawy, krwawienia, plamienia, upławy, świąd, czy cykle są regularne. Jeżeli dolegliwości bólowe są łagodniejsze po czasie 30 minut - 60 minut po zażyciu tabletki to znaczy, że lek przeciwbólowy zaczął działać - istotne jest także jakie leki Pani zażywała. Dodatkowo konieczne jest osobiste badanie fizykalne, celem wykluczenia zmian organicznym w obrębie narządu rodnego oraz infekcji, konieczne jest wykluczenie zapalenia przydatków, które charakteryzuje się ostrym bólem w dole brzucha, wysoką temperaturą, objawom tym mogą także towarzyszyć nudności oraz biegunka. Kłujące bóle brzucha mogą świadczyć także o torbieli jajników, diagnoza stawiana jest na podstawie badania USG. Do poważniejszych schorzeń mogących wywoływać opisywane dolegliwości bólowe należy endometrioza, czyli występowanie błony śluzowej macicy poza miejscem jej naturalnego położenia. Typowe dolegliwości to nieregularne cykle, bolesność przy współżyciu, bóle podbrzusza, zwłaszcza w okolicach krwawienia miesiączkowego. Pozdrawiam serdecznie!