Otyłość i chora trzustka u 18-latki

Witam. Mam 18 lat i ogromny problem. Otyłość. Mam 164 cm wzrostu i ważę aż 108 kg. Jestem chora na trzustkę,byłam u dietetyka pomogło zrzucic tylko 3 kg ,nic wiecej. Martwie się poważnie o swoje zdrowie. Nie wyglądam na tyle kg,ale moje uda są bardzo masywne. Wstydze się ich. Do wakacji chciałabym coś z nimi zrobić. Błagam pomóżcie mi!

Dzień Dobry,

Odchudzanie na krotką metę nie działa. to przykra prawda. bo za takie odchudzanie zapłaci Pani wyższą karę - wystąpi tzw. efekt jojo - czyli ostatecznie podwyższy sobie Pani wagę.
W każdym dużym mieście istnieją grupy wsparcia dla osób odchudzających się jest to strategia długoterminowa, która daje trwałe rezultaty poprzez zmianę wielu przyzwyczajeń niekorzystnych dla osoby odchudzającej się :). taka terapia jest tez sporo tańsza bo koszty rozkładają się na kilka osób w grupie. Proszę też nie rezygnować z wizyt lekarza w związku z potrzebą opieki nad trzustką :)
No i 3 kg to nie mało - warto to docenić i dalej kontynuować dietę.
Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, 3 kg to nie jest tak mało, trzeba uzbroić sie w cierpliwość i kontynuować dietę. Warto udać się na wizytę kontrolną i porozmawiać z dietetykiem czy można jeszcze odrobinę obnizyć kaloryczność diety. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Chora trzustka nie przekreśla możliwości schudnięcia. Mam wielu pacjentów z tego typu zaburzeniami i ładnie chudną. Oczywiście przemiana materii może być zwolniona i nieporównywalna ze zdrową osobą ale wszystko jest do osiągnięcia. Musi Pani przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych oraz wprowadzić odpowiednio zbilansowaną dietę. Jadłospis musi być dostosowany do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego i stylu życia. Dieta nie może nam się kojarzyć z głodówką a stać się zdrowym stylem życia. Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego ale już dziś mogę przedstawić podstawowe zasady, które należy wprowadzać. Posiłki powinny być spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawione. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Dziennie dopuszcza się spożycie 2 łyżek oliwy z oliwek w potrawach. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu
Zalecałabym również aktywność fizyczną. Przy dużej otyłości nie może być ona zbyt intensywna aby nie obciążać stawów ale proponuje pływanie, długie spacery, rowerek stacjonarny lub rower(pogoda jest coraz lepsza)

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk