Otyłość I stopnia u mojego taty, jak pomóc? ;(

Witam Mój tata ma 38 lat, 178 cm wzrostu i 99kg wagi :( Ma I stopień otyłości, ale w wyglądzie widać ten brzuch ale nie jest tak bardzo bardzo gruby ;P Idealna waga dla jego wzrostu to 74 kg i powiedziałem mu to, a on mi na to, że on w wojsku tyle ważył, chciałbym mu pomóc, przy zdrowych produktach waga mu szybko spada, bo nie raz są takie dni kiedy jemy zdrowo i waga nawet do 96 kg schodzi. Babcia jest gruba, waży chyba 120 kg i ma 61 lat, i mama codziennie od pon do pt jest w pracy do 16 i chodzimy na obiady do babci, a babcia tak gotuje, że głowa mała, tłusto, niezdrowo itp ;( Babcia jeszcze go namawia, żeby np ostatni kawałek ciasta zjadł czy coś i mówi, że tata nie jest gruby ... Z tatą pijemy tylko wodę niegazowaną czyli kwestia napojów jest ok, ale jedzenie nie. Co mi proponujecie zrobić ?? Dziś przyszedł do nas do domu pas vibroaction, i może on coś pomoże w spaleniu tłuszczu, zobaczymy. Może jakaś dieta, ale jaka ??? Proszę o odpowiedź, chciałbym tacie pokazać jak odpowiedzieliście i może to go jakoś przekona do odchudzania. Pozdrawiam serdecznie.
ponad rok temu

Witam,

Na początku chciałam pogratulować Pani tacie tak troskliwej córki.
Podstawą, by coś zmienić jest motywacja Pani taty. Inaczej mówiąc, jeśli sam nie dojrzeje do decyzji o odchudzaniu - nic z tego nie wyjdzie.
Musi być przekonany i czuć potrzebę zrzucenia dodatkowych kilogramów.
Pas owszem, może pomóc, ale nie spowoduje dużej utraty kilogramów. Działa on na zasadzie masażu, wibracji, sprawia, że tkanka tłuszczowa jest bardziej zbita, ale nie zniknie w dużym stopniu.
Do tego potrzebna jest aktywność fizyczna i dieta.
Myślę ten, że Pani tata, jako człowiek dorosły, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jaki efekt daje kuchnia babci.
Na pewno potrawy są pyszne, ale nadprogramowe kilogramy nie znikną same.
Jeśli chodzi o dietę, to proponowałabym zacząć od 1600 kcal, potem stopniowo zejść do 1400 kcal.

Piramida zdrowego żywienia:

•    5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli)
•    4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń
•    1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji)
•    mleko i przetwory mleczne 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light"
•    mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych 1 porcja.

Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.

Korzystne będzie picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej (bez cukru).
Powinno się zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość.
Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
-grube kasze,
-ciemne pieczywo,
-chleb typu graham,
-brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu, czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć.
Nabiał powinien być odtłuszczony.
W przypadku mleka minimum tłuszczu to 1,5%,
Umożliwi to wchłanianie się witamin A,D,E,K.

Zamiast czerwonego mięsa korzystniej jest spożywać ryby. Mało kilokalorii ma: dorsz, flądra, mintaj, morszczuk, sandacz, szczupak (poniżej 100 kcal/100g).
 Z wędlin najlepiej wybierać te, chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę).
Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą. Ograniczeniu powinno podlegać także mięso czerwone (krwiste), gdyż duże jego ilości przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Dobrze jest zrezygnować z serów żółtych, lub przynajmniej wybierać wersję "light" oraz wykluczyć alkohol, gdyż jest kaloryczny. 0,5 litra piwa to 250 kcal!
Do smarowania nadają się margaryny o obniżonej ilości tłuszczu (niektóre zawierają go aż 3 razy mniej niż tradycyjne masło, stąd warto czytać etykiety).
Do sałatek można dodawać oliwę/olej roślinny w ilości ok. 1 łyżki (5-10g).Należy unikać także sosów na bazie majonezu (zawierają go również „kupne sałatki”) oraz smażenia.
Jaja można jeść 3-4 razy w tygodniu (zamiennie z wędlinami).
Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast-foody.

Aby wyrzeźnić brzuch, Pani tata może wykonywać:

-brzuszki proste,
-brzuszki skośne,
-skłony w przód do siadu równoważnego,
-brzuszki na specjalnej piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie),
-prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą,
-unoszenie miednicy w leżeniu na plecach,
-"rowerek",
-zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Pozdrawiam