Owsiki u 57-latki

Szanowni Państwo jak to możliwe w wieku 57 lat dostać owsiki ? Szczególnie wieczorem wychodzą odbytem na zewnątrz co jest bardzo uciążliwe, jak sobie z tym poradzić. Czy mogą się nimi zarazić wnuczęta oraz pozostali domownicy??Dziękuję

Witam! Owsica występuje najczęściej u dzieci (przebywających w dużych skupiskach, jak szkoły, internaty), jednak do zachorowania może dojść w każdym wieku. Ludzie zarażają się przez połknięcie jaj inwazyjnych. Istnieje możliwość zarażenia przez pokarm zanieczyszczony jajami pasożyta, przez pościel i ubrania a także wdychanie unoszących się w powietrzu jaj. Istnieje ryzyko zarażenia wszystkich domowników. Owsicę leczy się farmakologicznie. Niezbędna jest wizyta u lekarza celem diagnostyki i leczenia przeciwpasożytniczego. Aby terapia była w pełni skuteczna, wskazane jest leczenie wszystkich domowników. Ważne jest też przestrzeganie higieny osobistej oraz częsta zmiana bielizny osobistej i pościelowej.