Owulacja a pęknięta prezerwatywa

Mam 46 lat. W dzień owulacji (29.09) doszło do stosunku z wytryskiem (pęknięta prezerwatywa). Zażyłam tabletkę escapelle, następnego dnia w południe (30.09) nigdy nie stosowałam tych tabletek i sadziłam, że są one jednocześnie zabezpieczeniem. 2.10 odbył się stosunek. Co powinnam teraz zrobić? Jakie są szanse, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Tabletka "po", obok innych mechanizmów antykoncepcyjnych, powstrzymuje wystąpienie owulacji przez pewien czas. Trudno jednak przewidzieć, czy nie dojdzie do owulacji w na tyle niedługim czasie, że możliwe będzie jeszcze zapłodnienie, tj. plemniki będą wciąż żywe i zdolne do zapłodnienia. Z drugiej strony pisze Pani, że poprzedni stosunek odbył się w czasie owulacji. Jeśli rzeczywiście w tamtym dniu doszło do owulacji, to nie ma możliwości, by stosunek, który miał miejsce dziś, doprowadził do zapłodnienia. Do tego wszystkiego proszę pamiętać, że szansa na ciążę w Pani wieku nie jest wysoka. Nawet stosunek, który ma miejsce w idealnym z punktu widzenia płodności momencie, będzie pociągał za sobą prawdopodobieństwo ciąży nie wyższe niż 10%. Biorąc pod uwagę, że owulacja najprawdopodobniej miała już miejsce wcześniej, należy przyjąć, że szansa na zajście w ciążę jest bardzo niska. Pozdrawiam serdecznie!