Oznaczenie poziomu progesteronu

Jak wykonać badanie: oznaczyć progesteron w sromie? Czy jest to badanie krwi? Wiem, że trzeba je wykonać między 25-27 dniem cyklu. Proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! Stężenie progesteronu określa się na podstawie jego poziomu we krwi. Badanie najlepiej wykonać w drugiej fazie cyklu, a dokładnie około 7-8 dni po owulacji - wtedy jego stężenie jest najwyższe. Aby uzyskać miarodajny wynik zaleca się pomiar w 3 dniach z rzędu, optymalnie w dwóch cyklach z rzędu. Norma stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu to około > 10ng/ml - jednak najbardziej należy sugerować się normami laboratorium. Pozdrawiam