Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Kobieta Witam, jestem 28 letnia kobieta, mam pytanie dotyczące możliwości przeniesienia dodatniego gbs na dziecko, dodam że 10 miesięcy temu urodziłam zdrowe dziecko, w ciąży miałam dodatni wynik gbs, w czasie porodu podawano mi antybiotyk ale słyszałam że ten paciorkowiec lubi sie nawracać czy w związku z tym istnieje możliwość przeniesienia go na dziecko (np. nie zachowując należytej ostrożności po seksie) czy można go przenieść  tylko w czasie porodu.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa Śródmieście

Witam serdecznie,

Paciorkowiec grupy b to bakteria, która często  obecna jest w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym  na skórze człowieka nie stanowiąc dla niego zagrożenia chorobotwórczego  W czasie ciąży bakteria  ze względu na bliskie położenie anatomiczne odbytu i pochwy dość często kolonizuje drogi rodne kobiety (nie wywołując u niej żadnych objawów) , drogą wstępującą  przenosi się z pochwy do jamy macicy mogąc wywoływać zakażenie błon płodowych, ciężkie uszkodzenie płodu, poród przedwczesny.

Obecność  bakterii w drogach rodnych  grozi ciężkim zakażeniem noworodka, który posiada bardzo niedojrzały układ odpornościowy. Do infekcji może dojść w trakcie porodu przy przechodzeniu dziecka przez kanał rodny, stąd konieczność zastosowania antybiotykoterapii śródporodowej.

Dla dzieci starszych, bez deficytów układu immunologicznego bakteria ta nie jest chorobotwórcza.

Podobne pytania

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500