Paciorkowiec grupy b a zarażenie nim 10-miesięcznego dziecka

Witam, jestem 28 letnia kobieta, mam pytanie dotyczące możliwości przeniesienia dodatniego gbs na dziecko, dodam że 10 miesięcy temu urodziłam zdrowe dziecko, w ciąży miałam dodatni wynik gbs, w czasie porodu podawano mi antybiotyk ale słyszałam że ten paciorkowiec lubi sie nawracać czy w związku z tym istnieje możliwość przeniesienia go na dziecko (np. nie zachowując należytej ostrożności po seksie) czy można go przenieść  tylko w czasie porodu.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Paciorkowiec grupy b to bakteria, która często  obecna jest w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym  na skórze człowieka nie stanowiąc dla niego zagrożenia chorobotwórczego  W czasie ciąży bakteria  ze względu na bliskie położenie anatomiczne odbytu i pochwy dość często kolonizuje drogi rodne kobiety (nie wywołując u niej żadnych objawów) , drogą wstępującą  przenosi się z pochwy do jamy macicy mogąc wywoływać zakażenie błon płodowych, ciężkie uszkodzenie płodu, poród przedwczesny.

Obecność  bakterii w drogach rodnych  grozi ciężkim zakażeniem noworodka, który posiada bardzo niedojrzały układ odpornościowy. Do infekcji może dojść w trakcie porodu przy przechodzeniu dziecka przez kanał rodny, stąd konieczność zastosowania antybiotykoterapii śródporodowej.

Dla dzieci starszych, bez deficytów układu immunologicznego bakteria ta nie jest chorobotwórcza.