Padaczka - jak wygląda pierwsza pomoc?

Co zrobić, gdy podczas ataku osoba chorująca na padaczkę przygryzie sobie język? Co poradzić, gdy ma ona w tym momencie szczękościsk?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

W przypadku ataku padaczki bardzo często zdarza się przygryzienie języka. Niestety nie jesteśmy w stanie temu zapobiec.
Jedyne co możemy zrobić to:
- zabezpieczenie chorego przed upadkiem, skaleczeniem, potłuczeniem głowy, tułowia i kończyn,
- zapewnienie ochrony głowie przed urazami,
- rozpięcie choremu paska, kołnierzyka w koszuli,
- kontrolowanie oddechu i drożności dróg oddechowych,
- po napadzie padaczkowym ułóż chorego na lewym boku, aby uniknąć zakrztuszenia lub zadławienia.

Nie należy natomiast:
- wkładać nic twardego między zęby,
- otwierać na siłę zaciśniętych szczęk,
- powstrzymywać na siłę drgawek.