Paracetamol w ciąży

Witam, mam 30 lat, jestem w ciąży - 10 tygodni plus 2 dni. Ciąża rozwija się prawidłowo, na nic nie choruję, przyjmuję jedynie małe dawki Luteiny 2 x 1 tabletka dopochwowo, gdyż miałam w 7 tygodniu małego krwiaka, który się wchłonął. Od dwóch dni odczuwam ból głowy (ciśnienie tętnicze prawidłowe), przed ciążą miewałam bóle głowy, mniej więcej w terminie menstruacji - średnio raz w miesiącu, teraz ból głowy zdarza się 1 raz w tygodniu, ale ustępuje zwykle po jednym dniu. Aktualnie ból wczoraj praktycznie ustąpił bez zażywania środków przeciwbólowych, natomiast dziś nad ranem ponownie obudziłam się z bólem głowy - wzięłam jedną tabletkę 500 mg Panadol (ważę 65 kilogramów). Czy tabletka mogła zaszkodzić dziecku? Na wielu forach dla kobiet w ciąży młode mamy piszą, iż w pierwszym trymestrze lek ten może wywoływać wady płodu. A z drugiej strony mówi się o bezpieczeństwie Paracetamolu w ciąży i o tym, że ból i nasze złe samopoczucie wpływają również na dziecko. Co robić? Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

Witam serdecznie! Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym z wyboru u ciężarnych. Tabletki zawierają przeważnie 500mg tej substancji. Dziennie można zażyć najwyżej 4 gramy (czyli 8 tabletek). Za jednym razem można zażyć 1-2 tabletek (500-1000mg). Należy jednak pamiętać, by nie przekroczyć dawki maksymalnej, tj. 4g/dobę. Paracetamol należy do kategorii B wg FDA. Do grupy tej należą leki, których wykazano działanie szkodliwe na zwierzęta, ale nie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych u kobiet ciężarnych. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Paracetamol wykazuje niewielkie działanie przeciwzapalne, działa poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenezy ale nie należy do grupy NLPZ.

Paracetamol stosowany rzadko, sporadycznie i w niewielkich ilościach nie wykazuje oddziaływania negatywnego na dziecko. Dziennie można przyjąć maksymalnie 4 g preparatu. Nie wolno przekraczać tej dawki. Najpierw należy zawsze przeczytać ulotkę. Paracetamol należy do grupy B wg. FDA. Oznacza to , że badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

W ilości, w jakiej Pani przyjęła paracetamol nie zaszkodzi on dziecku. Należy jednak pamiętać, żeby w ciąży starać się leczyć bóle przyczynowo czyli np. jeśli ból pochodzi od zęba starać się go wyleczyć.

Paracetamolu nie wolno przyjmować w ciąży przewlekle. W badaniach wykazano, ze przyjmowanie paracetamolu przez ponad 3 tygodnie powoduje u dziecka różne wady w tym np. ADHD, zaburzenia układu hormonalnego matki, co przyczynia się do nieprawidłowości przy rozwoju mózgu płodu. Przyjmowanie paracetamolu w czasie ciąży w dużych dawkach i regularnie, zwiększa też ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Badania w tym względzie nie są jednak jednoznaczne, 3 z 6 badań sugerowały zwiększoną częstość występowania astmy u dzieci, reszta wskazuje że nie ma to wpływu na występowanie astmy.

Paracetamol jest lekiem wykazującym niewielkie działanie przeciwzapalne. Powinien być przyjmowany w najmniejszych skutecznych dawkach czyli np. 500 mg. Wskazaniem do jego przyjmowania jest występowanie umiarkowanego do silnego bólu i stanów gorączkowych.

W czasie ciąży nie wolno stosować następujących leków z grupy NLPZ: ibuprofenu, naproksenu, aspiryny, etopiryny czy metamizolu oraz preparatów zawierających pseudoefedrynę.