Paradontoza agresywna i wskazania do wykonania kiretażu zamkniętego

Dzień dobry Mam zdiagnozowaną paradontozę agresywną. Byłam u periodontologa,który usunął kamień i kazał wykonać kiretaż zamknięty całej szczęki a zatrzyma się chorobę.Najgorsze jest jednak to,że dwa zęby na dole minimalnie się ruszają. Dziąsła mam koło paru zębów na 8 mm i myślę,że sam kiretaż już to za mało.Czy można coś zrobić,aby te 2 zęby przestały się ruszać?Dodam,że ruchomość jest bardzo mała.Słyszałam,że można odbudować tkanki preparatem emdogain.Jakie jest Pani zdanie na ten temat?

Aby móc wykonać bardziej zaawansowane zabiegi, jak odbudowa tkanki kostniej z użyciem preparatów kościozastępczych, najpierw musi być zachowana doskonała higiena jamy ustnej. Usunięcie kamienia nad- i poddziaslowego poprzez wykonanie skalingu a potem kiretaży jest pierwszym krokiem w kompleksowym leczeniu choroby przyzębia. Po takich zabiegach likwidacja stanu zapalonego może spowodować stabilizację rozchwiania zębów niewielkiego stopnia. Leczenie choroby przyzębia składa się z etapów i nie ma możliwości pominięcia któregoś z nich. Pozdrawiam serdecznie

Pierwszym etapem leczenia po usunięciu kamienia nad dziąsłowego jest zabieg Vector polegający na czyszczeniu korzenia ze złogów z jednoczesną aplikacją hydroksyapatytu. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia zapalenia przyzębia (nowocześniejsza i bardziej skuteczna wersja kiretażu zamkniętego).

Preparat Emdogain ma zastosowanie przy leczeniu ubytków kostnych postępujących od okolicy szyjki ku wierzchołkowi zęba. Przy równomiernym obniżaniu się dziąseł preparat ten nie ma zastosowania. Decyzję o leczeniu chirurgicznym podejmuje parodontolog. Pozdrawiam