Paraliż po alkoholu - czy to groźne?

Mam problem, który nie daje mi spokoju. Moja mama przy spożyciu alkoholu, a nie spożywa go zbyt mało, dziwnie się zachowuje. Chodzi mi tu o to, że chwilami jej ciało się wygina i trwa to kilka minut. Przy tym tak jakby na chwilę zasypiała, ma ciężki oddech (tak jakby nie mogła prawidłowo oddychać, można porównać to do sapania) i ma zaciśniętą szczękę, potrafi nawet się przez to przewracać. Paraliżuje ją to praktycznie całą. Gdy jest trzeźwa, to się nie pojawia. Nie wiem o co chodzi. Ma to kilka lat, a niestety się nie leczy. Do czego to może doprowadzić, co to w ogóle jest i skąd się wzięło? Proszę o szybką odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Objawy, o których Pani pisze mogą świadczyć o organicznych zmianach w obrębie centralnego układu nerwowego, być może nawet o występowaniu padaczki alkoholowej.
Napady padaczkowe u osób uzależnionych od alkoholu mogą występować między innymi dlatego, że przy intensywnym piciu doznają urazów głowy, powodujące uszkodzenia mózgu. Również napady drgawkowe, początkowo - jedynie abstynencyjne, mogą przyczyniać się do powstania urazów i kolejnych napadów wtórnie do uszkodzenia mózgu.
W celu wyjaśnienia wątpliwości należałoby skonsultować się z neurologiem, wykonać badanie tomografii komputerowej mózgu oraz elektroelcefalogram.
Jednocześnie, a może nawet przede wszystkim mama wymaga leczenia odwykowego. Warto starać się budować w niej motywację i zachęcać do podjęcia leczenia.
Poradnie odwykowe oferują również grupy wsparcia dla rodzin osób uzależnionych.

Pozdrawiam serdecznie!

To prawdopodobnie padaczka alkoholowa. Przy następnym ataku należy wezwać pogotowie ratunkowe. To może być groźne dla życia.
Niezależnie od tego mama powinna podjąć leczenie odwykowe