Parestezje po udarze niedokrwiennym mózgu

Witam! Trzy lata temu przeszłam udar niedokrwienny mózgu. Od tego czasu mam dolegliwości, pieczenia, palenia, gorąca po przeciwnej stronie niedowładu. Chodziłam z tą dolegliwością do lekarzy, ale nikt nie potrafił mi pomóc. Jest to okropny ból całą dobę, każdego dnia. Jestem już tym bardzo umęczona. Proszę o radę jak leczyć takie schorzenie. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Z poważaniem, Hanna P.

Witam! Opisane dolegliwości pieczenia, palenia, ale także kłucia, mrowienia są określane mianem parestezji. Parestezje mogą mieć wiele przyczyn, jednakże z uwagi na dość długi czas utrzymywania się dolegliwości należy uwzględnić najczęstsze przyczyny powodujące neuropatie czuciowe. Jedną z głównych przyczyn jest m.in. udar mózgu. Ze względu na związek czasowy z przebyciem udaru jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna w Pani przypadku. Neuropatia czuciowa stanowi również dość częste powikłanie cukrzycy. Jakkolwiek w przypadku obu przyczyn dolegliwości czuciowe mogą być podobne. Podstawą leczenia neuropatii jest lek wielowitaminowy (np. Millgamma N). Dodatkowo w cukrzycy powikłanej neuropatią stosowany jest kwas alfa-liponowy (np. Thiogamma). Oprócz leków łagodzących dolegliwości neuropatyczne podstawą leczenia jest właściwe leczenie choroby podstawowej, które będzie polegać np. na prewencji wtórnej udaru mózgu oraz wyrównaniu cukrzycy. Proponuję pozostać pod opieką neurologa. Niestety aby udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi na Pani pytanie konieczne jest zapoznanie się z całością obrazu klinicznego czyli szczegółowe zebranie wywiadu chorobowego, badanie fizykalne oraz ewentualne badania dodatkowe. Pozdrawiam serdecznie!