Partnerka ominęła kilka tabletek antykoncepcyjnych - co ze skutecznością?

  Witam! Mam pytanie. 29 czerwca moja partnerka miała początek cyklu. 12 lipca - wtorek ( 14 dzień) wzięła jak zwykle tabletkę antykoncepcyjna (ok. Godz. 20) a parę godzin po tym doszło do stosunku. Następnego dnia wyjeżdżaliśmy i zapomniała zabrać tabletek. Wzięła dopiero w sobotę opuszczając 3 tabletki (w sobotę wzięła jedną, tę z soboty) od tego czasu nie oprawialiśmy seksu. Od piątku (22 lipiec) zaczęła mi mówić o trudnościach z wypróżnianiem. Czy to może być ciąża? Jakie jest ryzyko po pominięciu aż 3 tabletek? Przypominam, że ostatni stosunek był w środę po zażyciu ostatniej tabletki, potem 3 dni przerwy i dopiero w sobotę. Pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Pominięcie trzech tabletek z rzędu znacząco osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych. W podobnych sytuacjach zaleca się odstawienie preparatu i zrobienie wcześniejszej 7-dniowej przerwy lub stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.

Jeżeli ostatni stosunek miał miejsce w dniu zażycia ostatniej tabletki to szanse na ciążę są raczej niewielkie, choć nie zerowe. Muszą zdawać sobie Państwo sprawę z możliwości zapłodnienia.

Problem z wypróżnieniem na pewno nie jest jednak związany ani z pominięciem tabletek, ani zapłodnieniem. Należy poszukać innej przyczyny problemu.

W obecnej sytuacji należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez 7 dni licząc od dnia przyjęcia pierwszej tabletki po przerwie, a w razie niepojawiającego się okresu wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam