PCOS a ciąża

Witam. Mam 23 lata. Pisałam już do Was z moim problemem. Pani doktor, która udzieliła mi odpowiedzi, napisała, że być może mam PCOS lub endometriozę. Podejrzewam, że to pierwsze. Mój ojciec i jego brat mieli łysiny w wieku ok. 20 lat i ich dwie siostry poroniły pierwsze dziecko (nic nie wiem o ich dolegliwościach - wstydzę się zapytać). Jedna z nich ma dwoje dzieci, a druga nie mogła już później zajść w ciążę. Córka jednej z nich też poroniła pierwsze dziecko, a moja siostra ma właśnie te torbiele. Tak więc wszystko wskazuje na to, że odziedziczyłam tę okropną chorobę:( ale wszystkiego dowiem się podczas wizyty u ginekologa, na którą już się umówiłam. Bardzo proszę, napiszcie mi, jakie są szanse na to, że nie będę musiała długo starać się o dzidziusia i jakie są szanse, że w ogóle będę je miała. Szukam w necie konkretnych danych, ale nic nie mogę znaleźć, a zanim pójdę na umówioną wizytę, to chyba umrę z niecierpliwości. Jakie jest niebezpieczeństwo poronienia ciąży? Czytałam, że jeżeli leczenie nie pomoże, to ratunkiem jest jeszcze laparoskopia, która w 99% zapewnia zajście w ciążę. Czy to prawda? Czy branie tabletek na donoszenie ciąży niesie za sobą jakieś konsekwencje? Strasznie drażę temat, ale to dla mnie bardzo ważne.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Gestageny - leki, które przepisuje się w przypadku zagrażającego poronienia, nie szkodzą ciąży. Wręcz przeciwnie, zwiększają szanse na szczęśliwy jej przebieg. PCOS może przebiegać z bardzo różnym nasileniem zaburzeń hormonalnych i objawów klinicznych. Nierzadko kobiety z tym rozpoznaniem zachodzą w ciążę i rodzą zdrowe dzieci, nawet bez leczenia. Proszę nie martwić się na zapas! W zależności od nasilenia wspomnianych wyżej zaburzeń, szanse na zajście w ciażę są różne. Jeśli kobieta ma z tym problemy, dysponujemy różnymi metodami zaradczymi - podajemy leki indukujące owulację, a jeśli to nie pomoże - wykonujemy laparoskopową elektrokoagulację jajników. Niestety nie jestem w stanie podać Pani dokładnie, procentowo, szans na ciążę w Pani przypadku. Zbyt wiele zależy od stopnia nasilenia zmian w Pani układzie endokrynnym i narządach rozrodczych. Proszę jednak być dobrej myśli. Pani lekarz z pewnością zrobi wszystko, by w krótkim czasie doczekała się Pani dzidziusia.

Pozdrawiam serdecznie!