Pękająca skóra w kącikach ust

Dzień dobry, nie dawno byłam przeziębiona, ale nie było to nic nadzwyczajnego, ciągle było mi zimno i miałam lekki katar, kaszel, więc zwykłe przeziębienie. Nie przejmowałabym się tym, ale niestety zaniepokoiło mnie to ze popękała mi skóra w kącikach ust. Bardzo mnie to piecze i boli. Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie zrobiło, nawet kiedy byłam chora. Czy przyczyną jest przezziębienie czy to tylko przypadek i chodzi o coś innego? ,jak to wyleczyć, czy powinnam przyjmować jakieś leki, czymś to smarować czy po prostu czekać az samo się zagoi?? i dlaczego tak się stało ? z góry BARDZO DZIĘKUJE.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Pękające kąciki ust mogą być spowodowane odruchowym oblizywaniem warg, nadmiernym otwarciem ust podczas posiłku lub brakiem podstawowych witamin. Najczęściej wystarczająca jest prawidłowa pielęgnacja ust tj. codzienne używanie natłuszczających pomadek lub balsamów do ust. Szczególnie korzystne działanie mają preparaty z dodatkiem wit. A, miodu pszczelego lub aloesu, jak również preparaty przyspieszające gojenie ran. Proszę również pamiętać o zaprzestaniu oblizywania warg w czasie przebywania zimą na wietrze i mrozie. W sytuacji przewlekłego pękania kącików ust i infekcji drożdżakowej warto zastosować preparaty przeciwgrzybiczne.

Witaj,
Pękanie w kącikach ust, może mieć kilka przyczyn:
- niedobór witamin z gr B
- niedobór żelaza (początki anemii)
- nadkażenie grzybiczne.
Kąciki ust smaruj maścią Tribiotic (do nabycia w aptece bez recepty) oraz przez kilka dni przyjuj kompleks witamin i składników mineralnych o dość bogatym składzie np. Falvit Mama lub Bodymax plus.
Oczwiście zdrowa dieta jest jak najbardziej wskazana, aby zapobiec na przyszłość niedoborom i objawom im towarzyszącym.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Magdalena Mroczek

Pękające kąciki ust noszą potoczną nazwę zajadów. Są one spowodowane wystąpieniem stanu zapalnego, który może mieć różne przyczyny. Często jest to wynik niedoboru różnego typu witamin i mikroelementów. Leczenie zajadów dzieli się na objawowe i przyczynowe. Ważne jest też zapobieganie ich powstaniu.

Wśród przyczyn powstawania zajadów wymienia się przede wszystkim niedobory witamin z grupy B, cynku oraz żelaza. Alkohol i kawa sprzyjają niedoborom tych witamin w organizmie. Dodatkowo przyczyną powstawania pękających kącików ust jest nadkażenie bakteryjne lub grzybicze, szczególnie drożdżakami. Dochodzi do nich często np. u śliniących się dzieci, u osób noszących parat ortodontyczny, u osób starszych i z cukrzycą. Poza tym zajadom sprzyja wysuszenie się ust, do czego może dochodzić szczególnie w zimie przy braku natłuszczenia ust. Nieleczone zajady mogą pozostawiać po sobie trwałe blizny lub prowadzić do zapalenia jamy ustnej.

W leczeniu zajadów stosuje się maści z witaminą B, A E oraz maści pantenolowej. Można też nakładać na pęknięte kąciki maść z kasztanowca lub drożdże oraz maść tranową. Czasami konieczne jest stosowanie leków przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnych.

Ważną rolę odgrywa profilaktyka. Należy dbać o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy, dbać o natłuszczanie ust, szczególnie w zimie oraz zadbać o higienę jamy ustnej poprzez częste mycie zębów i wymianę szczoteczki. Nie należy oblizywać ust. W dodatku ważne jest unikanie stresu i spokojny tryb życia.