Pęknięcie prezerwatywy a prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży

Witam. Podczas ostatniego współżycia, które miało miejsce 1-2 dni po miesiączce, pękła nam prezerwatywa, ale nie doszło do wytrysku. Mam miesiączkę co ok. 30 dni. Czy szanse na ciążę są duże ? Po ilu dniach od współżycia należy wykonać test ciążowy i kiedy jest on wiarygodny ? Niektóre fora "mówią", że po ok. 5-10 minutach już można poznać wynik, a jeśli po dłuższym czasie się zmieni to jest nieważny, a z kolei inne, że wynik po długim czasie jest prawdziwy. Jak z tym jest ? Z góry dziękuję.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisanym przypadku ryzyko ciąży nie jest wysokie, aczkolwiek istnieje. W celu potwierdzenia/wykluczenia ciąży proszę wykonać test ciążowy. Wynik będzie wiarygodny około 14 dni po stosunku. Wynik testu należy sprawdzić w ciągu kilku minut po jego wykonaniu. Zmiana wyniku po godzinie lub więcej, zdecydowanie nie jest wiarygodna.