Pęknięcie prezerwatywy i przyjęcie tabletki Escapelle a konieczność wykonania testu ciążowego

Cześć. Wczoraj podczas stosunku z chłopakiem pękła nam prezerwatywa (nie skonczył we mnie) ,ale z powodu ze miałam 100% dni płodne i na drugi dzien miałam mieć owulacje udaliśmy sie do ginekologa po tabletke escapelle. Mam nadzieje ze wszystko zadziałało (balała mnie głowa i podbrzusze). Czy powinnam zrobic test ciązowy i udac sie jak najszybciej na druga wizyte kontrolna ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Test ciążowy należy wykonać po nie wcześniej niż dwóch tygodniach od stosunku, który potencjalnie mógł doprowadzić do zapłodnienia. Wcześniejsze wykonanie testu da wynik niewiarygodny (testy nie są wystarczająco czułe by wykryć niższe stężenie hormonu beta-hCG).
Wcześniej można natomiast oznaczyć stężenie tego hormonu we krwi (w niektórych laboratoriach stosowana metoda wykrywa fakt zapłodnienia już po 8 dniach).
Po zażyciu leku Escapelle mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania. Sugeruję zapoznać się z ulotką leku.
W tej chwili nie ma wskazań do konsultacji ginekologicznej.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W celu pełnego wykluczenia ciąży powinna Pani wykonać test ciążowy po około 14 dniach od stosunku.