Pęknięta prezerwatywa - czy powinnam zażyć tabletkę "72 po"?

Witam, jestem 18-letnią dziewczyną, mam regularny okres, jestem dzień po okresie, kochałam się z moim chłopakiem i prezerwatywa pękła. Zobaczyliśmy to dopiero po odbyciu stosunku. Z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli stosunek miał miejsce tuż przed datą spodziewanej miesiączki, to o ile nie doszło do zaburzenia hormonalnego i opóźnienia owulacji w danym cyklu, nie dojdzie do zapłodnienia. Szanse będą tym mniejsze im ma Pani regularniejsze cykle. Jeżeli zaś do stosunku doszło niedługo po miesiączce, czy na około 2-3 tygodnie przed datą spodziewanej miesiączki, to szansa na ciążę jest stosunkowo wysoka.

Może Pani przyjąć tabletkę "po". Przyjęcie tej tabletki wiążę się z nieprzyjemnymi i szkodliwymi dla zdrowia efektami ubocznymi, dlatego warto rozważyć, na ile ciąża w danym momencie jest rzeczywiście niechciana, a na ile prawdopodobna. W przypadku podjęcia decyzji o przyjęciu tabletki należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu krótkiego wywiadu przepisze tabletkę.

Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy lekarze ginekolodzy, ze względów natury etycznej, przepisują recepty na tabletkę "po".

Pozdrawiam serdecznie!