Pessar a tryb życia

Witam serdecznie, mam 36 lat jestem w 25 tyg. ciąży. Tydzień temu w szpitalu miałam zakładany pessar przy szyjce zamkniętej i długości 17,8mm. Ogólnie czuję się bardzo dobrze, pozostałe wyniki badań są ok, dziecko rozwija się prawidłowo. Jest to moja trzecia ciąża, przy drugiej miałam również rozpoznaną niewydolność szyjki i zakładany szew-było to 15 lat temu, córkę urodziłam zdrową w terminie wychowując najstarszą-często nosząc na rękach.

Moje pytanie dotyczy jaki tryb życia powinnam prowadzić gdyż opinie lekarzy(szpital, lekarz prowadzący), są podzielone: całkowite leżenie i wstawanie tylko do toalety lub oszczędzający tryb życia z uwzględnieniem krótkich spacerów i nie dźwiganie. Czy wolno mi podróżować samochodem, zrobić zakupy dla dziecka lub wyjechać na tydzień na działkę, nad morze lub na Mazury oczywiście w towarzystwie rodziny. Dziękuję za odpowiedź. Emilia.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Najlepszą wiedzę dotyczącą Pani stanu zdrowia i ryzyka porodu przewczesnego ma na pewno Pani lekarz prowadzący. Jego zalecenia są zatem najbardziej wiążące. Myślę, że w Pani przypadku najstosowniejszym zaleceniem jest oszczędzający tryb życia- zdecydowanie powstrzymanie się od dźwigania, sprzątania, prasowania itp., ale także unikanie zaparć i współżycia. Dużo leżenia, ale niekoniecznie na stałe. Ewentualnie krótkie spacery. No i oczywiście kontrola lekarska. Lepiej powstrzymać się od podróży- w trakcie wyjazdu mogą wystapić różne nieprzewidziane sytuacje, wymagające wysiłku. Również zakupy nieuchronnie wiążą się z fizycznym wysiłkiem. Nie ma co ryzykować! W końcu to tylko kilkanaście tygodni ograniczania się, a każdy dodatkowy dzień w macicy może decydować o zdrowiu dziecka.