PET a guz nerki

Witam B. proszę o wypowiedzenie się, czy badanie PET-em określi, czy guz nerki wykryty w czasie badania USG jest nowotworem, czy te np. sprawą niezłośliwą? Nadmieniam, że w obu nerkach mam b.liczne torbiele rdzeniowe, do 6 cm. Natomiast stwierdzony twór wystaje poza obrys nerki. B.proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Lesława
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W przypadku zmian podejrzanych o proces złośliwy w nerce podstawowym badaniem pozwalającym postawić ostateczne rozpoznanie jest badanie histopatologiczne materiału pobranego w czasie operacji. Oczywiście zanim do operacji dojdzie bardzo dokładnie analizowane są wszelkie badania mogące z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem przybliżyć rozpoznanie i celowość operacji.
Do takich badań, które są bardzo pomocne w przypadku zmian małych, niecharakterystycznych, w nerkach zmienionych np. wielotorbielowato, jest badanie PET. Oczywiście w związku z kosztem i małą dostępnością tego badania nie jest ono rutynowo wykonywane.

Proponuję porozmawiać o możliwości i celowości wykonania tego badania w Pani przypadku z lekarzem prowadzącym. Nie znając Pani historii choroby, wywiadów, obrazu radiologicznego, nie jestem w stanie ocenić czy w Pani przypadku badanie to wniesie odpowiednio dużo by trzeba było ponosić jego wysokie koszty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.