Pieczenie jamy ustnej i suchość w ustach

Witam, od miesiąca mam pieczenie języka, podniebienia i ust oraz uczucie palenia w buzi. Byłam u lekarza rodzinnego, u laryngologa i dentysty i nikt nie wie co mi jest. Jest to bardzo uciążliwe do tego jeszcze suchość w buzi. Rodzinny zapisał mi wit. B12 w zastrzykach, tydzień temu skończyłam ale żadnej poprawy. Jaka może być przyczyna palącego uczucia w ustach? Jakie badania powinnam wykonać, aby to sprawdzić? Czy objaw ten może świadczyć o jakimś poważnym schorzeniu? Czy powinnam się martwić? Jestem już trochę zmęczona diagnozami, które niczego nie wnoszą i nie dają żadnej poprawy. Dlatego postanowiłam zgłosić się do Państwa. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam. Bardzo często przyczyną piekącego języka jest grzybica jamy ustnej - najczęściej jest to drożdżyca. Grzyb, który najczęściej powoduje problemy to w polskich warunkach Candida Albicans. Innymi przyczynami może być między innymi refluks, lub mechaniczne drażnienie języka na przykład o ostre krawędzie złamanych zębów. Przyczyną może być również silny stres, długotrwała antybiotykoterapia (niszczy ona równowagę pomiędzy różnymi bakteriami w jamie ustnej), choroby ogólnoustrojowe, którym towarzyszy spadek odporności takie jak na przykład stosunkowo częsta cukrzyca. Przyczyną pieczenia jamy ustnej mogą być również zaburzenia w wydzielaniu śliny. Proszę zatem zgłosić się do laryngologa lub stomatologa ze specjalizacją z chorób przyzębia i błon śluzowych. Warto na wizytę umówić się jak najszybciej, bo im szybciej zacznie się leczenie tym szybciej ustąpią nieprzyjemne objawy. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Po pierwsze diagnostyka w kierunku grzybicy , jeżeli to nie grzybica to konsultacja specjalisty od chorób błony śluzowej jamy ustnej , w Tym wieku równiż możemy spodziewać zespołu piękących ust czyl inaczej zwanym schorzeniem stomatodynią , jednak diagnostyka tego wymaga współpracy neurologa stomatologa i endokrynologa.
Jednak jak napisałem na początku najbardziej prawdopodobna przyczyna to Candydoza

Najprawdopodobniej ma Pani stomatodynię czyli zespół pieczenia jamy ustnej. Jest to schorzenie bardzo trunde w leczeniu a czasem wręcz niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jakie moge Pani polecić to wizytę w Zakladzie Periodonotlogii najbliższego uniwesytetu medycznego gdzie zostanie Pani zdiagnozowana przez specjalistów.