Pierścień antykoncepcyjny - jak go stosować?

Witam serdecznie, stosuję pierścień dopochwowy, z tego co mówił mi ginekolog to przez 3 tyg. nosi się go w pochwie, po 3 tyg. wyjmuje i robi się 7 dni przerwy, w których powinny wystąpić krwawienia i o ile się orientuje to trzeba włożyć go w ten sam dzień o tej samej godzinie w pierwszy dzień okresu? Z tym, że wyjęłam pierścień 3 dni temu i okresu nadal nie mam. Dlaczego tak jest?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zasada działania i sposób używania krążka są takie same jak przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Różnica polega jedynie na sposobie dostarczania hormonów, który przy pierścieniu pomija przewód pokarmowy podobnie jak przy plastrach antykoncepcyjnych. Okres siedmiodniowej przerwy jest potrzebny, aby możliwe było złuszczenie się endometrium macicy, które mimo, że wolniej niż w cyklu naturalnym, to jednak narasta pod wpływem hormonów zawartych w krążku. Gdyby nie robiła Pani przerw w stosowaniu krążka, to z czasem mogło by dojść do nieregularnego i obfitego krwawienia czy innych powikłań związanych z przerostem endometrium. W ciągu tej przerwy, o ile nie trwa ona dłużej niż siedem dni, nie powinno dojść do owulacji, tak samo jak podczas stosowania krążka. Dlatego jest Pani w pełni chroniona zarówno w czasie stosowania krążka jak i w czasie siedmiodniowej przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!