Pierwsza miesiączka a menopauza

Zastanawia mnie czy czas wystąpienia pierwszej miesiączki, jest jakoś związany z pojawieniem sie menopauzy. Konkretnie chodzi mi o to, czy jeżeli wcześnie dostałam okres to czy wcześniej też będę miała menopauzę? Maria.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Czas wystapienia pierwszej miesiączki nie wpływa na czas pojawienia się menopauzy. Wpływ ma za to nasz styl życia. Wśród czynników przyspieszających wystąpienie menopauzy wymienia się między innymi palenie papierosów (nikotyna powoduje zmniejszenie stężenia estrogenów).