Pierwsza tabletka antykoncepcyjna przyjęta w 3. dniu cyklu

Witam, Jestem w bardzo niepokojącej sytuacji. Trzy dni temu zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne, a ponieważ biorę je pierwszy raz, nie wiedziałam, kiedy mam przyjąć pierwszą tabletkę. Wzięłam ją zaraz po zakończeniu miesiączki, a po paru dniach przeczytałam, że pierwszą tabletkę powinno się przyjąć w pierwszy dzień miesiączki. Chciałam się dowiedzieć, czy kiedy zaczęłam przyjmować je w inny dzień, to czy działają one tak, jak powinny? Bardzo proszę o odpowiedź, będę bardzo wdzięczna. Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek (co nie oznacza tu 8. dnia cyklu!) osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Jeśli zaczęła Pani zażywać tabletki później niż 5 dnia cyklu, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) przez cały ten cykl, podczas 7-dniowej przerwy i najlepiej przez 7 pierwszych dni nowego opakowania. Proszę koniecznie przeczytać ulotkę od deski do deski.

Pozdrawiam!