Pierwsza tabletka za wcześnie - co robić?

Witam! Mam 18 lat, dostałam receptę na pierwsze tabletki antykoncepcyjne. W 24 dniu cyklu pojawiło się plamienie, które przypominało zawsze to, które miałam dzień przed okresem, dodam że mam nieregularne miesiączki. Wzięłam pierwszą tabletkę właśnie w czasie tego plamienia, ale okres nie wystąpił. Plamienie trwało około 2 dni. Czy mam nadal brać tabletki i czy jestem zabezpieczona? Czy okres może wystąpić w czasie brania tych tabletek? Pozdrawiam serdecznie ;)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

U niektórych pacjentek w trakcie pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do osłabienia krwawienia miesiączkowego. Jest to związane ze wzrostem poziomu hormonów we krwi.
Jeżeli plamienie wystąpiło w przewidywanym dniu i miało typowy charakter to należy uznać, że w Pani przypadku było podobnie. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod, choć dla całkowitej pewności proponowałabym zabezpieczać się przez najbliższe 7 dni.

Zdecydowanie odradzam przerywania obecnego blistra.

Pozdrawiam