Pierwsze objawy jaskry

Na co powinno się zwrócić uwagę, aby wystrzec się jaskry?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Wzrost ciśnienia śródgałkowego a jaskra

Czym jest ciśnienie śródgałkowe? Jakie to ma wpływ na funkcjonowanie organizmu? I wreszcie co sprawia, że ciśnienie rośnie? Obejrzyj nasz film i dowiedz się więcej na ten temat.

Jaskra  jest chorobą przewlekłą, przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pierwszym objawem jaskry może być ostry ból oka i głowy. Zależy to od rodzaju jaskry. W jaskrze otwartego szerokiego kąta pierwsze objawy nie są uchwytne dla chorego. Jaskra ta nie daje objawów bólowych. Ciśnienie wewnątrzgałkowe narasta stopniowo, powoli, przez wiele lat i uszkadza nerw wzrokowy. Pacjent zagasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważa zawężenie pola widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Jest to już jaskra zaawansowana. Należy podkreślić, że uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nieodwracalne, a zastosowanie leczenia w tym momencie ma na celu zabezpieczyć chorego przed dalszym uszkodzeniem nerwu.

W jaskrze zamkniętego kąta często silny ból oka jest pierwszym objawem choroby. Silne objawy subiektywne są wywołane nagłym zamknięciem kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do bólu oka często dołączają się ból głowy, nudności, wymioty. Oko jest zaczerwienione, a przy dotyku jest twarde. W takim stanie należy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty