Pierwsze objawy jaskry

Na co powinno się zwrócić uwagę, aby wystrzec się jaskry?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Jaskra  jest chorobą przewlekłą, przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pierwszym objawem jaskry może być ostry ból oka i głowy. Zależy to od rodzaju jaskry. W jaskrze otwartego szerokiego kąta pierwsze objawy nie są uchwytne dla chorego. Jaskra ta nie daje objawów bólowych. Ciśnienie wewnątrzgałkowe narasta stopniowo, powoli, przez wiele lat i uszkadza nerw wzrokowy. Pacjent zagasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważa zawężenie pola widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Jest to już jaskra zaawansowana. Należy podkreślić, że uszkodzenie nerwu wzrokowego w jaskrze jest nieodwracalne, a zastosowanie leczenia w tym momencie ma na celu zabezpieczyć chorego przed dalszym uszkodzeniem nerwu.

W jaskrze zamkniętego kąta często silny ból oka jest pierwszym objawem choroby. Silne objawy subiektywne są wywołane nagłym zamknięciem kąta przesączania i gwałtownym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do bólu oka często dołączają się ból głowy, nudności, wymioty. Oko jest zaczerwienione, a przy dotyku jest twarde. W takim stanie należy jak najszybciej udać się do lekarza okulisty.