Piętnaście kilogramów wagi u sześciolatki

Córka ma 6 lat i waży 15 kg przy 111 cm. Jest drobna i jest niejadkiem- jadła by tylko słodkie. Byliśmy z nią rok temu w szpitalu, żeby wykluczyć problemy wewnętrzne - wszystko ok.Miewa ma bóle główki - neurolog kazał obserwować ale nie widział w tym za bardzo powodów do obaw poza wystającymi żebrami. Dietetyk zalecił dietę 5 posiłkową z rygorem,że posiłek musi się skończyć w 0,5 godziny po rozpoczęciu a jeśli nie zacznie jeść w 15 min to zabrać posiłek. Czy można zaakceptować taką wagę?

Witam, czy podczas hospitalizacji, w wykonywanych badaniach, nie wykazano żadnych nieprawidłowości? rozumiem z opisu, że nie...Zatem większą uwagę poświęciłabym temu co, ile, w jakich odstępach i w jakich proporcjach córka zjada. Najprawdopodobniej dieta jest niedoborowa w liczne składniki, co może wpływać zarówno na masę ciała, jak i na brak apetytu.Zacznijmy od wykluczenia z jadłospisu całkowicie słodyczy, w tym słodzonych napojów, to juz po kilku dniach powinno wpłynąc na zainteresowanie jedzeniem.Ale przede wszystkim nalezy ocenić dietę córki. W tym celu zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową www.dietoterapia.waw.pl

Pozdrawiam

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Rzeczywiście waga jest za niska. Dziewczynka może być niedożywiona - słodycze nie mają żadnej wartości odżywczej. Jako mama sześciolatki mogę (do zaleceń dietetyka) dodać prostą radę - proszę wypisać wszystkie zdrowe produkty i potrawy, które dziecko lubi i na nich oprzeć dietę. Dobrze byłoby też odstawić wszystkie słodycze, koniecznie słodkie napoje i przekąski. Jeżeli 5 posiłków jest dla dziecka problemem, można podawać mniej, ale takie, które zje.