Pigułki dla nastolatki - czy rodzice muszą wiedzieć?

Mam 15 lat, chcialabym zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, ale tak, żeby rodzice o tym nie wiedzieli, bo oni wolą unikać takich tematów. Czy ginekolog może mi przepisać owe tabletki i czy obowiązuje go tajemnica lekarska wobec mnie? Bardzo mi zależy na tych tabletkach, gdyż bardzo boję się ciąży, a chcę czerpać przyjemność z seksu i bez stresów. Slyszałam, że ginekolog może przepisać tabletki antykoncepcyjne na bolesne miesiaczki i upławy, a rodzicom powiedzieć, że to właśnie po to one są przepisane.

15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju wizyta kobiety nieletniej u lekarza ginekologa powinna odbywać się w obecności rodzica/opiekuna prawnego. Dziewczynka jednak może poprosić o przeprowadzenie badania ginekologicznego w warunkach intymnych, bez obecności opiekuna.
U dziewcząt przed ukończeniem 16 roku życia przeprowadzenie badania ginekologicznego, procedur diagnostycznych i leczniczych (w tym i przepisanie środków antykoncepcyjnych) wymaga zgody
przedstawiciela ustawowego. Fakt stwierdzenia rozpoczęcia współżycia seksualnego nie powinien być także zatajony przed opiekunem dziewczynki. Dodatkowo, o fakcie współżycia płciowego, lekarz jest zobowiązany do powiadomienia odpowiednich władz – prokuratury, policji w przypadku osób małoletnich przed ukończeniem 15 roku życia. U dziewcząt, które ukończyły 16 rok życia, ale jeszcze nie są pełnoletnie, przeprowadzenie badania ginekologicznego, diagnostyki i leczenia (w tym i przepisanie środków antykoncepcyjnych) wymaga zgody zarówno nieletniej pacjentki, jak i jej rodzica/opiekuna prawnego.