Pigułki trójfazowe a owulacja

Niektóre żródła (w tym materiały producentów) podają, że w przypadku korzystania z trójfazowych pigułek antykoncepcyjnych może dojść do owulacji. Pigułka powinna uniemożliwić zagnieżdżenie takiej komórki jajowej w macicy, niemniej sam proces owulacji może wystapić. W jakich dniach cyklu (sterowanego przez regularne przyjmowanie pigułki) może do tego dojść?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki antykoncepcyjne trójfazowe działają w trojaki sposób, zapobiegając ciaży:
- zapobiegają owulacji,
- utrudniają zagnieżdżenie,
- zagęszczaja śluz szyjkowy (bariera dla plemników).

Cykl "sterowany" preparatem trójafowym składa się z pierwszej fazy (5-dniowej), drugiej fazy (5-dniowej) i trzeciej fazy (10-dniowej). Do ewentualnej owulacji mogłoby dojść podczas drugiej fazy.

Przypominam, że preparaty trójfazowe mają równie wysoką skuteczność, co preparaty jednofazowe (czyli bardzo wysoką).

Pozdrawiam!