Plamienia po pierwszym opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych

30 czerwca wzięłam pierwszą pigułkę antykoncepcyjną, jest to mój pierwszy miesiąc stosowania tabletek. Lekarz wypisał mi daylette. Tabletki brałam regularnie po godzinie dwudziestej, jeden raz wystąpiło opóźnienie tabletki o pół godziny. Dziś 20 lipca pomimo tego, że zostały mi cztery białe tabletki, po których powinnam zacząć brać zielone tabletki placebo wystąpiło krwawienie miesiączkowe. Od rana bolał mnie brzuch, no i efekt jest taki, że miesiączka faktycznie jest. Co jest tego przyczyną? Czy to normalne? A może w pierwszym miesiącu brania tabletek tak sie dzieje? W ciąży na pewno nie jestem, gdyż w tym czasie nie współżyłam z partnerem. Martwię się trochę. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Przy pierwszych opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych mogą występować lekkie krwawienia czy plamienia w trakcie przyjmowania tabletek. Z czasem, przy kolejnych opakowaniach krwawienia powinny się uregulować i być bardziej przewidywalne. Nawet jednak u wieloletnich użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej dochodzi nieraz do tzw. krwawień z przełamania, kiedy pomimo prawidłowych stężeń hormonów płciowych dochodzi do krwawień w trakcie przyjmowania tabletek. Zwykle nie ma to wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Gdyby po trzech - czterech opakowaniach tabletek krwawienia nie ustały proszę się skonsultować ze swoim lekarzem. Proszę też pamiętać, że krwawienia z dróg rodnych mogą mieć inną, niehormonalną przyczynę, a ich wystąpienie w okresie brania tabletek może być zbiegiem okoliczności. Scenariusz taki może wykluczyć jedynie lekarz ginekolog w trakcie badania. Pozdrawiam serdecznie!