Plamienia podczas suplementacji progesteronem

Staram się z mężem o dziecko. Od 2 miesięcy przyjmuję luteinę (od 18-25 dc). Cykle miałam +/- 32-dniowe. W pierwszym miesiącu wszystko było ok, krwawienie dostałam w 30 dniu cyklu). W drugim miesiącu 29 dc dostałam małe plamienie (jaskrawo czerwona krew), które utrzymywało się kolejne 3 dni. Dziś jest 5 dzień krwawienia, tyle że się nasiliło i doszły bóle w podbrzuszu i bóle w krzyżu, krew jest wymieszana ze śluzem. Od drugiego dnia przyjmowania luteiny aż do wczoraj bardzo bolały mnie piersi. 4 dnia skąpego krwawienia zrobiłam test HCG

Witam serdecznie! Opisywane dolegliwości najprawdopodobniej spowodowane są suplementacją progesteronu. Wydaje się, że nie ma powodów do obaw, aczkolwiek każde plamienie międzymiesiączkowe powinno być zgłoszone ginekologowi i przez niego zdiagnozowane. Plamienia śródcykliczne są objawem niespecyficznym, mogącym sugerować zarówno zaburzenia hormonalne jak i występowanie polipów, nadżerkę, endometriozy itp. Ustalenie właściwej przyczyny dolegliwości możliwe jest jednak wyłącznie po zebraniu szczegółowego wywiadu i ustaleniu charakteru krwawienia oraz przeprowadzeniu pełnego badania ginekologicznego. Jeżeli dolegliwości bólowe nie są nasilone oraz nie towarzyszy im gorączka to nie ma wskazań do pilnej konsultacji specjalistycznej. Test ciążowy wykonany po 8 dniach od ostatniego zbliżenia wyklucza z kolei ciążę. W obecnej sytuacji wskazana jest wizyta u ginekologa, który ustali dawkę przyjmowanej luteiny i wykluczy organiczne przyczyny plamień. Pozdrawiam