Plamienia przed miesiączką

Witam, mam 44 lata. Ogólnie jestem zdrowa. Po raz drugi, przed miesiączką mam plamienie - skąpe. Czy to może być objaw menopauzy? Nie mam żadnych tradycyjnych objawów typu uderzenia gorąca. Jakiś rok temu schudłam, teraz zaś w okresie dwóch miesięcy nieznacznie przytyłam (3 kg). Oczywiście umówiłam się do ginekologa, ale jestem z małego miasta i termin wizyty mam na czwartek. Jestem lekko spanikowana, gdyż całe życie miałam miesiączkę jak w zegarku. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Plamienia śródcykliczne są objawem wielu chorób i zaburzeń. Plamienia występujące na kilka dni przed miesiączką najczęściej spowodowane są niedomogą lutealną, związaną z niedoborem progesteronu. Obniżenie poziomu wspomnianego hormonu fizjologicznie obserwowane jest przed menopauzą. Istnieje zatem podejrzenie, że mimo młodego wieku, powoli rozpoczyna Pani przekwitanie. Ostateczne rozpoznanie może postawić jednak ginekolog podczas wizyty kontrolnej. Konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu, przeprowadzenie badania ginekologicznego oraz badań laboratoryjnych.

Pozdrawiam