Plamienia w 6 tygodniu ciąży

Witam! Jestem w 6 tygodniu. Byłam u lekarza i potwierdził ciążę, ale przebywam obecnie za granicą i nie bada mnie ten ginekolog tylko położna. Nie miałam jeszcze badania usg, choć jestem juz po 3 startach ciąży. Bardzo się boję, że może być znowu coś nie tak z dzieckiem. Mam mieć badanie usg dopiero w następną środę, a ostatnio od 3 dni mam dziwne, nie wiem co to, czy to plamienia, czy upławy koloru brązowego, ale na to wygląda, że to plamienia. Co mam robić? Tu, w Anglii, z tego co widzę, to nie dają żadnych tabletek na podtrzymanie ciąży. Co ja mam robić? Jestem załamana. Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Po trzech poronieniach wdraża się zwykle diagnostykę przyczyn powtarzających się niepowodzeń. Teraz oczywiście nie jest na to odpowiedni moment. Trzeba wierzyć, że tym razem przebieg ciąży będzie pomyślny. Takie plamienia w pierwszym trymestrze niezawsze są groźne. Myślę jednak, że powinna Pani zgłosić się niezwłocznie do położnej prowadzącej ciążę. To ona się Panią opiekuje w pierwszej linii. Jeśli w Anglii z zasady nie podaje się leków podtrzymujących ciążę, to rzeczywiście może być trudno uzyskać tego typu pomoc. Warto jednak spróbować! Tymczasem na pewno powinna Pani bardzo się oszczędzać - wykluczona jest np. praca fizyczna, sprzątanie itp. Badanie USG, które będzie już za kilka dni, z pewnością dużo wyjaśni. Miejmy nadzieję, że na plus.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!