Plamienia w środku cyklu - czy mogą to być plamienia implantacyjne?

Razem z mężem staramy się o dziecko. Cykle mam 32-dniowe, miesiączkę powinnam dostać 26., natomiast od wczoraj (18.) wystąpiło u mnie brązowe plamienie, które w godzinę przekształciło się w nieznaczne plamienie żywą krwią. Dzisiaj znów plamię na brązowo. Czy mogą to być plamienia implantacyjne?
Moja temperatura od kilku dni wynosi 37,5 stopni (mierzona rano o stałej porze), zazwyczaj jednak w dniu miesiączki spadała mi do 36,7.
Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Może być to plamienie implantacyjne, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie doświadczała Pani podobnych krwawień w lutealnej części cyklu. Utrzymywanie się temperatury na wyższym poziomie świadczy, że nie doszło jeszcze raczej do miesiączki.
Jeśli jednak nie potwierdzi Pani ciąży, to należy koniecznie udać się do ginekologa. Istnieje bowiem ryzyko, że krwawienie to spowodowane jest przez niedomogę lutealną, czyli niedoczynność ciałka żółtego. W takim przypadku w fazie lutealnej cyklu oraz w początkowej fazie ewentualnej ciąży nie wydziela się dostateczna ilość progesteronu, co będzie utrudniać implantację i utrzymanie ciąży. Przy stwierdzeniu tego schorzenia zwykle suplementacja progesteronu w drugiej fazie cyklu i we wczesnej ciąży wystarcza, by cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem.
Możliwa jest również inna przyczyna krwawienia, niezwiązana z hormonami. Dlatego w przypadku niestwierdzenia ciąży zalecam wizytę u lekarza ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!