Plamienie i brązowe skrzepy w trakcie brania tabletek antykoncepcyjnych - dlaczego tak się dzieje?

Witam, biorę już ok. 3 lat tabletki. Przeważnie brałam poł roku - rok, a następnie klika miesięcy przerwy. Teraz zażyłam pierwsze opakowanie (po roku przerwy) i niepokoją mnie brązowe plamy, można rzec skrzepy, gdyż są bardzo gęste. Do tego boli mnie odbyt, pochwa, piersi. Już wcześniej brałam te tabletki i nie było problemów. Gdy zaczęłam brać te tabletki miałam normalną miesiączkę, jednak gdy miesiączka się kończyła wystąpiły te plamy. Teraz jestem w trakcie 7-dniowej przerwy (3 dzień) i znów wystąpiły skrzepy oraz boleści. Proszę o radę. Dziękuję
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Skrzepy czy brązowa wydzielina mogą być ekwiwalentem krwawienia z odstawienia i w zasadzie nie wymagają interwencji. Jeśli jednak niepokoi się Pani z powodu bolesności - powinna Pani udać się do lekarza. Jeśli nie jest ona związana z tabletkami konieczna jest diagnostyka. Jeśli jest - pomocna może okazać się zmiana preparatu.