Plamienie jako pierwszy dzień krwawienia

Witam!

Mam 17 lat, lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Zwykle miesiączka rozpoczyna mi się lekkim plamieniem, które trwa 2-3 dni, a potem dopiero następuje intensywne krwawienie. Cykle mam regularne. W spodziewanym terminie miesiączki dostałam dziś plamienia. Czy mogę wziąć tabletkę dzisiaj, skoro plamienie już się rozpoczęło? Innym słowem, czy plamienie mogę uznać za 1 dzień cyklu czy zabezpieczenie będzie już od 1 tabletki i nie będę musiała zabezpieczać się dodatkowo?

Witam!

W opisanej sytuacji rozpoznanie pierwszego dnia miesiączki jest możliwe po dokładnej analizie kilkunastu cykli. Na podstawie opisu wydaje się, że pierwszym dniem miesiączki jest pierwszy dzień plamienia. W związku z tym tabletka powinna zostać przyjęta pierwszego dnia plamienia. Takie rozpoczęcie doustnej antykoncepcji powinno zapewnić odpowiednią ochronę antykoncepcyjną już od pierwszej tabletki. Prezerwatywa w związku z tym nie jest konieczna.

Pozdrawiam serdecznie!