Plamka na oku - czy stanowi zagrożenie dla wzroku?

Witam, od około 10 lat mam na oku plamę. Przypomina ona ścięte białko z zabarwieniem żółtawym. Czy jest to niebezpieczne, dodam iż latami plamka się powiększa.
ponad rok temu

Witam!
Do najczęściej spotykanych zmian spojówki, czyli struktury pokrywającej twardówkę (białą część oka) należą: cysty spojówki, tłuszczyk, skrzydlik. Dużo rzadziej mamy do czynienia ze zmianami złośliwymi jak rak czy czerniak spojówki.
Cysty to przeźroczyste, ograniczone torbielki nie dające przeważnie objawów i nie wymagające leczenia.
Tłuszczyk i skrzydlik zaliczamy do zmian zwyrodnieniowych spojówki. Tłuszczyk to żółtawa nieco wypukła zmiana umiejscowiona na godz. 3 lub 9 przy rąbku rogówki (czyli blisko kolorowej części oka). Tłuszczyk nie wymaga leczenia.
Skrzydlik najczęściej obserwujemy od strony nosa. Jest to zmiana unaczyniona narastająca na rogówkę. Duży, rosnący skrzydlik wymaga usunięcia chirurgicznego.
Zmiany guzowate (złośliwe) mogą przybierać różny kolor oraz kształt. Mogą być nieco uniesione i czasami przypominają zmiany barwnikowe (jak znamiona na skórze). Niekorzystny diagnostycznie jest fakt powiększania się takiej zmiany. Czasami konieczne jest wykonanie biopsji spojówki dla postawienia rozpoznania lub usunięcie chirurgiczne całej zmiany i następnie zbadanie jej pod mikroskopem.
Pewną diagnozę może postawić tylko okulista po przeprowadzeniu badania.
Pozdrawiam