Planowanie ciąży a usunięcie mięśniaków i 39 lat

Witam. Mam 39 lat i chciałbym mieć dziecko. Mam już jedno 16-letnie.3 lata temu miałam operację wyłuszczenia mięśniaków,było ich 6:2 duże,cztery małe.W tej chwili biorę od 2 lat pigułki antykoncepcyjne,od 2 m-cy folik. Moje obawy (pomijając szansę na zajście w ciążę) to:czy po operacji mięśniaków jestem w stanie ją donosić, zy po odstawieniu pigułek powinnam jakiś czas zaczekać, ele), jakie z racji wieku grożą ryzyka odnośnie urodzenia zdrowego dziecka? Czy jednak jest już raczej za późno?

Usunięcie mięśniaków z zachowaniem macicy pozwala zajść w ciążę i ją donosić. Przy braniu pigułek antykoncepcyjnych należy odczekać przynajmniej dwa cykle od zakończenia ich stosowania. Po 35 roku życia wzrasta możliwość wystąpienia wad u płodu. Dlatego przy ciąży w tym wieku konieczne jest wykonanie badań prenatalnych w celu ich wykluczenia.