Planowanie ciąży po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki odstawiłam na koniec lipca,bardzo chciałabym być w ciąży ale nadal nic... cykle mam raz co 27,29 lub 30 dni..czy mam się martwić? Może źle wyliczam dni płodne??

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po pierwsze warto podkreślić, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność powraca właściwie od razu.Trudno zatem ocenić z jakiego powodu ma Pani problemy z zajściem w ciążę. Teoretycznie przyczyną mogą być nieprawidłowo wyliczone dni płodne, ale może być to także wynik poważniejszych schorzeń. Póki co, minęły dopiero niepełne 4 cykle, a statystyczna para stara się o dziecko około 6 miesięcy. Póki co nie powinna się Pani zatem niepokoić. Jeśli ma Pani jednak jakiekolwiek wątpliwości, sugeruję, by skonsultowała się Pani ze specjalistą ginekologiem.

W przypadku par starajacych się o dziecko zaleca się regularne współżycie 2-3 razy w tygodniu przez rok. Jeżeli po tym okresie nie pojawia sie ciąża- należy rozpocząć diagnostykę.