Planowanie dziecka po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Wiem, że zaleca się odczekanie kilku, jednak mój lekarz powiedział, że wystarczy 1 cykl (biorę Dionelle).Martwi mnie fakt, że przez 7 lat był jakiś pęcherzyk (torbiel?) a wcześniej żaden z ginekologów mnie o tym nie informował.Czy możliwe jest to, że taki pęcherzyk był 7 lat i nie zmieniał swojej wielkości?Bo chyba podczas regularnego zażywania antykoncepcji hormonalnej nie miał prawa powstać?Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tego. Najwcześniej na wizytę do ginekologa mogę pójść dopiero za 1,5 tyg.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przez pierwsze kilka cykli po wieloletnim stosowaniu antykoncepcji hormonalnej cykle mogą być nieregularne, większe jest też ryzyko ciąży wielopłodowej. Nie napisano, gdzie znajduje się zaobserwowany pęcherzyk. Jeżeli na jajniku, to wymaga dalszej kontroli, mógł być obecny przed stosowaniem antykoncepcji, ale mógł też pojawić się w trakcie przyjmowania tabletek.