Plastry a ciąża

Stosowałam od 3 miesiący plastry antykoncepcyjne (prawidłowo). Krwawienie z odstawienia pojawiało się zazwyczaj w pierwszym dniu 7-dniowej przerwy. Od ostatniego krwawienia nie współżyłam, mimo to po 3 opakowaniu nie wystąpiło krwawienie. Zrobiłam test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, a wynik był negatywny. Dlaczego krwawienie nie wystąpiło? Czy mimo wszystko możliwe jest, że jestem w ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli nie współżyła Pani od ostatniego krwawienia, czyli około miesiąca, to ewentualna ciąża musiałaby trwać już minimum 4 tygodnie. W takiej sytuacji wynik testu ciążowego byłby już raczej wiarygodny. Proszę jednak wykonać ponownie test za około tydzień, dwa lub proszę udać się do lekarza w celu wykluczenia ciąży.

Krwawienie podczas przerwy w stosowaniu plastra wynika ze spadku stężenia hormonów we krwi. Być może z jakichś powodów u Pani stężenie hormonów dostarczanych do organizmu przez system transdermalny  nie spadło. Jeśli stosowała Pani plastry według wskazówek producenta, nie występowały u Pani wymioty lub ciężkie biegunki i nie stosowała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze), to nie ma Pani powodów do obaw.

Pozdrawiam!