Plastry antykoncepcyjne a ich zabrudzenie

Mam 23 lata i chciałabym rozpocząć współżycie ze swoim narzeczonym, czekaliśmy z tą decyzją bardzo długo, bo strasznie boję się zajść w ciąże (a tego nie chcę). Choruję także na Hashimoto (dostaję leki przeciwtarczycowe) i mój endokrynolog powiedział, że najmniej szkodliwą antykoncepcją w mojej chorobie będą plastry antykoncepcyjne (stosując tabletki antykoncepcyjne z moją chorobą zwiększyłabym ryzyko udaru, zakrzepu, itp.). Poszłam więc do ginekologa, który mi je przepisał. Wczoraj przykleiłam pierwszy. Na ulotce wszystko bardzo dokładnie jest opisano (co robić, jak źle się przyklei, kiedy przykleić, itp.). Jednak mój plaster kilka minut po przyklejeniu stał się pomarszczony i brudny od ubrania przy brzegach. Pani pielęgniarka mówiła, że tak może być i że nie mam się stresować z tego powodu, jednak biorąc pod uwagę moją fobię, nie pokoi mnie ta sytuacja. Zastanawiam się czy iść do ginekologa i pokazać mu jak wygląda plaster? Ciekawi mnie także, jak zwiększy się skuteczność plastra, jeśli połączymy go z dodatkową antykoncepcją jaką jest prezerwatywa? A może inna metoda, która nie kolidowałaby z moją chorą tarczycą? Proszę o poradę, bo chciałabym w końcu rozpocząć moje życie miłosne i jednocześnie nie mieć obaw przed niechcianą ciążą? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plastry antykoncepcyjne należą do metod antykoncepcji hormonalnej, więc także sprzyjają zakrzepicy i chorobie zakrzepowo-zatorowej... Jeden z producentów popularnych plastrów antykoncepcyjnych w ulotce swego leku podaje, że: "Nie można wykluczyć, że ryzyko powstania zakrzepicy kończyn dolnych i płuc podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych jest większe niż podczas stosowania złożonych, doustnych środków antykoncepcyjnych". Producent ten nie podaje, że jego produkt jest pod tym względem bardziej bezpieczny od pigułek, a nawet bierze pod uwagę zwiększenie tego ryzyka... Proszę przeczytać ulotkę swoich plastrów.

Jednoczesne stosowanie prezerwatywy i antykoncepcji hormonalnej daje skuteczność antykoncepcji bliską 100%. Antykoncepcja hormonalna ma skuteczność około 99% (i nawet więcej), a prezerwatywa około 96%. Moim zdaniem nie ma uzasadnienia dla jednoczesnego stosowania tych obu środków. Ja osobiście pewnie wolałabym wybrać nieco mniejszą skuteczność prezerwatywy ze względu na brak działań niepożądanych tego typu antykoncepcji. Ale Pani musi sama podjąć decyzję.

W ulotce leku jest dokładnie napisane, jak należy postępować w przypadku odklejenia plastra itp. Proszę poczytać i zadecydować, która z opisanych sytuacji zdarzyła się w Pani przypadku. Gdy plaster zaczyna luźno przylegać, jego brzegi odstają lub odklei się
przez okres krótszy od jednego dnia, należy postarać się przykleić plaster ponownie lub natychmiast przykleić nowy plaster.

Pozdrawiam!