Plucie krwią

Dzień dobry, mam 24 lata i chciałbym otrzymać odpowiedź na jedno pytanie. Od jakiś 3 dni pluje krwia z ust zawsze rano wstaje płukam buzie a tam krew żadnego kaszlu nie mam ani nic. Co to może być? Nigdy wcześniej ni emailem takiego problemu, ostatnio też nie zmieniłem szczoteczki do zębów ani pasty ani płynu do płukania. Nie wiem czy to problem w buzi czy na przykład to jakaś choroba płuc albo coś innego poważniejszego. Chciałem w niedługim czasie umówić się na wizytę u dentysty, ale obawiam się, że mnie nie przyjmie jeśli coś jest nie tak. Powinieniem się z tym zwrócić do lekarza rodzinnego? Proszę o pomoc?

Magdalena Mroczek

Jest kilka przyczyn tzw. plucia krwią i stan ten z całą pewnością wymaga wyjaśnienia.
Zgodnie z objawami, które Pani opisuje jako prawdopodobną diagnozę trzeba prać choroby przyzębia, które mogą powodować krwawienie dziąseł. Nie muszą one być wywołane zmianą szczoteczki. Choroby przyzębia powodowane są bakterie bytujące w okolicach dziąsła i w konsekwencji na gromadzeniu się kamienia w okolicy dziąseł. Krwawienia z dziąseł mogą pojawić się przy spożywaniu pokarmów, szczotkowaniu oraz samoistnie. Ważny jest kolor dziąseł. Dentysta będzie mógł ocenić czy u Pani występują stan zapalny przyzębia.

Krwioplucie u dorosłych może mieć różne przyczyny. Do częstych należą rozstrzenie oskrzeli, zapalenie oskrzeli czy nowotwór. Poza tym do krwioplucia może też dojść w przebiegu gruźlicy i niektórych chorób autoimmunologicznych, do których należy toczeń rumieniowaty. Do krwioplucie może też dojść po urazach płuca, tj. bronchoskopia, przy ciele obcym w płucu.

Czasami występuje tzw. masywne krwioplucie definiowane jako odkrztuszanie ponad 600 ml krwi w 24 godz. Do chodzi do niego w stanach tj. zatorowość płucna, nadciśnienie płucne czy niewydolność lewokomorowa. Wszystkie te stany wymagają natychmiastowej diagnostyki.

Do rzadszych przyczyn krwioplucia należy cukrzyca, przyjmowanie kokainy, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, nadciśnienie tętnicze oraz niedobór witaminy C oraz witaminy K.

U Pani najprawdopodobniej występuje choroba przyzębia, chociaż bez badania nie można tego stwierdzić. Lekarz stomatolog może zdjąć kamień y zębów. Ważna jest właściwa profilaktyka poprzez dokładne mycie zębów i higienę jamy ustnej. Profilaktycznie używa się party do mycia zębów Sulphodent. W cięższych przypadkach stomatolog skieruje do specjalisty.